Değerli TEPTA dostları,

Mağazamız ve ofisimiz, haftaiçi 09:00-18:00, Cumartesi günleri 10:00-17:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.
Bu süreçte hepimiz için öncelikli olan sağlık ve hijyen bakımından aldığımız önlemleri sizlerle paylaşmak isteriz:
- Binamız, 2020 Mart ayından bu yana yüksek hijyen standartlarında düzenli olarak temizlenmektedir.
- Binamıza tüm girişler esnasında, misafirlerimiz de dahil olmak üzere ateş ölçümü yapılmaktadır.
- Maskesiz misafirlerimiz binaya alınmayacaklar; güvenlik masasından maske talep edebilirsiniz.
- Zorunlu haller dışında asansörlerin kullanımını tavsiye etmiyoruz; kullanmanız halinde lütfen tekil kullanımları tercih ediniz.
- Bu süreçte ekibimizin, iş harici özel misafirlerinin binamıza kabul edilmediğini, giriş çıkışların minimize edilmek üzere tüm duyarlılığın gösterildiğini belirtmek isteriz.
- Bizi ziyaret eden misafirlerimize maalasef düzenli ikram gerçekleştirilemeyecektir; ihtiyaçlarınızı belirtmeniz üzere elbette sizleri en iyi biçimde ağırlayacağımıza emin olunuz.
- Mağaza ziyaretiniz sırasında her noktadan sterilizatörlere ulaşabilir; ellerinizi dilediğiniz sıklıkta dezenfekte edebilirsiniz.
- Toplantı odalarımızda, karşılıklı değil; çapraz oturma düzeni ile çalışma kararı aldık.
- Mağaza katlarımızda yoğunluk yaşanması halinde, sizlerin sağlığı bakımından giriş çıkışlarda beklemenizi isteyebiliriz.
- Müşterilerimizin evlerine veya işyerlerine montaja giden teknik arkadaşlarımız bone, maske, siperlik, eldiven ve dezenfektan kullanacaktır. Bu şekilde donanımlı olmayan personelimizi evlerinize kabul etmeyiniz. Personelimizi siz de bu şekilde karşılarsanız seviniriz.
- Maskelerinizi ve eldivenlerinizi 4 saat kullanıldıktan sonra naylon poşet içinde çöpe atmanızı önemle rica ederiz.
- Ekibimiz, işe gelirken toplu taşıma kullanımını minimuma indirmiştir; bilgilerinize sunarız
KEŞFET
TEPTA Gündüz, Işık, Gece Işık Sergisi

GÜNDÜZ, IŞIK, GECE SERGİSİ 18 EKİM 2016 TARİHİNDE İSTANBUL MODERN SANAT MÜZESİ’NDE AÇILDI.

TEPTA Aydınlatma’nın 25. yılın onuruna hazırlanan ve küratörlüğünü aydınlatma alanındaki öncü isimlerden Ulrike Brandi’nin üstlendiği sergi, üç ay süresince izleyici ile buluştu.

1991 yılında, aydınlatmanın sanatsal ve estetik boyutuna olan ilgi sonucu kurulan TEPTA Aydınlatma, 2016’da 25. yılını kutladı. TEPTA bu çerçevede Türkiye’de ilk kez düzenlenen bir ışık sergisine imza attı: “Gündüz, Işık, Gece”. İstanbul Modern Sanat Müzesi geçici sergi alanında yer alan  “Gündüz, Işık, Gece” sergisi 18 Ekim 2016-22 Ocak 2017 tarihleri arasında gerçekleşti.

Temsilcisi olduğu tasarım odaklı markalar ile alanında öncü mimar, tasarımcı ve sanatçıları bir araya getiren, TEPTA’nın 25. Yılını kutladığı bu özel serginin küratörlüğünü Almanya’dan UBL ve Brandi Institute’un kurucu direktörü, ışık tasarımcısı Ulrike Brandi üstlendi.

Brandi’nin farklı saatler ve hava şartları altındaki ışıkları ile değişerek bambaşka duygulara bürünen İstanbul’un atmosferinden esinlendiği sergi için davetli katılımcıların “doğal ışık” kavramına yoğunlaşması istendi. Küratörün çağrı metninde yer alan konsept, katılımcıların “doğal ışığı” yeniden düşünerek yorumlamalarına olanak sağladı.

Doğanın ışığı bizim günlerimize, gecemize yani tüm hayatımıza öncülük eder.  Bizi sağlıklı ve mutlu kılar, çevremizi deneyimlememizi sağlar. Farklı atmosferler algılamamıza sebep olur. O halde tasarladığımız yapay ışık alanlarında neden gün ışığından daha çok şey öğrenmeyelim?

Doğal ışığı taklit etmekten değil, ondan ilham almanın peşinde olalım.”

Bu sergi, belirtilen kavramsal metin çerçevesinde şekillenen ve TEPTA’nın 25 yılına özel olarak tasarlanarak üretilen aydınlatma odaklı özgün işlerden: çeşitli yerleştirmeler ve ışık nesnelerinden oluşuyordu. Eserleri hayata geçiren mimar, tasarımcı ve sanatçılar ile işbirliğinde bulundukları firmalar şöyle:

Tasarımlarında başta ipek olmak üzere tekstil malzemesini yenilikçi bir anlayış ve şiirsel bir estetik ile sunan Aqua firması ile mimarlar Melkan Gürsel ve Murat Tabanlıoğlu birlikte çalıştı.

Çek topraklarının geleneksel cam işçiliğini çağdaş yorumlarla buluşturarak dünya çapında büyük ün kazanan Lasvit firması ile mimar Emre Arolat işbirliğinde bulundu.

Tasarımcı Tanju Özelgin, cam üretiminin sınırlarını zorlayan tasarımı ile, mimar Önder Kaya ışık kaynağına dikkat çeken nesnesi ile ve mimar Bilgehan Şenel de, İstanbul’un kentsel gelişimine ve inşaat yoğunluğuna odaklanan yerleştirmesi ile TEPTA markası için özel işler yarattı.

Hollanda’dan Brand van Egmond adına mimar William Brand ve Catellani & Smith adına, İtalyan sanatçı Enzo Catellani de ışık nesneleri ve yerleştirmeleri ile sergide yer aldı.

Davetli sanatçılardan biri çalışmalarını Los Angeles’ta sürdüren medya sanatçısı Refik Anadol. Anadol’un ışık ile algoritmayı birleştiren bir yerleştirmesi davetlilere sunuldu. Diğer sanatçı ise, iGuzzini firması ile işbirliğinde bir ışık nesnesine imza atan sahne tasarımcısı Christine Brandi idi.

Sergi süresince sergi katılımcıları ile gerçekleştirilecek bir sohbet programı ve üretim süreçleri başta olmak üzere, aydınlatma alanındaki filmlerden oluşan bir film gösterimi programı da izlendi. Film programı 5-6 Kasım 2016 tarihlerinde İstanbul Modern Sinema programı kapsamında izleyicilerle buluştu.

TEPTA Aydınlatma 25. Yılı onuruna sergi eserlerini de içeren bir de kitap hazırladı. Grafik tasarımı Yeşim Demir tarafından gerçekleştirilen bu kitapta, eserlerin tasarım süreçlerinin yanısıra, farklı mimar ve tasarımcıların aydınlatma alanındaki yazılarına da yer verilerek bu alanda bir kaynak eser oluşturulması hedeflendi.

Hazırlıkları on ay boyunca sürdürülen bu sergi İstanbul Modern Sanat Müzesi’nin mekan desteği ile gerçekleştirildi.

Küratör hakkında:

1957 doğumlu olan Brandi, Hamburg’da başta Dieter Rams gibi öncülerden ders almış bir endüstriyel tasarımcı. Londra ve Rotterdam gibi kentlerin aydınlatma master planları, British Museum, Hamburg Filarmonisi, Mercedes-Benz Museum gerçekleştirdiği aydınlatma projelerinden bir kaçı. Halen kendi şirketinde yöneticilik yapan, bir yandan da kurucusu olduğu aydınlatma enstitüsünde dersler veren Brandi, kendi alanında öncü bir figür.

www.brandi-institute.com                      www.ulrike-brandi.de

           SERGİ Künyesi:                                                                            

Mekan: İstanbul Modern Sanat Müzesi, İstanbul                                                 

Açılış Tarihi: 18 Ekim 2016                                                           

Sergi Küratörü: Ulrike Brandi, Almanya                                                   

Kuratör Asistanı: Tülay Özmüs, UBL, Almanya                                            

Proje Koordinatörü: Özlem Yalım, TEPTA Stratejik Marka Direktörü                                                   

Katılımcılar: Melkan Gürsel, Mimar, Tabanlıoğlu Mimarlık Murat Tabanlıoğlu, Mimar, Tabanlıoğlu Mimarlık Emre Arolat, Mimar, EAA Bilgehan Şenel, Mimar Önder Kaya, Mimar, Öncüoğlu Mimarlık Tanju Özelgin, Tasarımcı, TO Studio William Brand, Mimar, Brand van Egmond, Hollanda Enzo Catellani, Sanatçı, Catellani & Smith, İtalya Refik Anadol, Medya Sanatçısı, Amerika Christine Brandi, Sahne Tasarımcısı, Avusturya Aqua Creations, İsrail Lasvit, Çek Cumhuriyeti iGuzzini, İtalya Catellani & Smith, İtalya Brand van Egmond, Hollanda

PROJELER
 • Dini Yapılar
 • Eğitim Yapıları
 • Endüstriyel Yapılar
 • Geçici Mekanlar
 • Kamu Yapıları
 • Kentsel Aydınlatma
 • Konutlar
 • Kültürel Yapılar
 • Ofisler
 • Oteller
 • Park ve Bahçeler
 • Perakende ve Avm
 • Sağlık Yapıları
 • Sanat Eserleri
 • Sanat Mekanları
 • Ulaşım Yapıları
 • Yeme-İçme ve Eğlence Mekanları
 • BİZE ULAŞIN
  Bizi Takip Edin
  BAŞA DÖN arrow TEPTA LIGHTING 2018
  All Rights Reserved