TEPTA Aydınlatma, Levent, Nispetiye’de yer alan mağazasında sanatçı İsmet Doğan’ın eserlerini ziyaretçileriyle buluşturuyor. TEPTA Aydınlatma misafirleri, 3 kattan oluşan mağazada aydınlatma tasarımlarını incelerken, İsmet Doğan’ın eserlerinden bir seçki ile karşılaşıyor, dilerlerse bu eserleri satın alabiliyor. Aydınlatmanın, teknik ve tasarımın beraberinde, bir deneyim olmasından hareketle imza atılan bu işbirliği kapsamında, mağaza katlarında yer alan az sayıdaki eserler, TEPTA misafirlerinin duyusal deneyimlerini zenginleştirirken; günümüz çağdaş sanatının çok önemli isimlerinden biri olan Doğan’ın eserleri ile sürprizli bir şekilde karşılaşmak da bu deneyime artı bir değer katıyor.
PENATRATUM, APPROPRIATION SERİSİİsmet Doğan’ın sanat tarihinde yer edinmiş ünlü eserleri kendine mal ederek yeniden yorumladığı Appropriation serisinden Penatratum isimli çalışmayı, İsmet Doğan meşhur İstanbul manzarasını göz ve bakış açısı odaklı bir yaklaşımla teknik anlamda birkaç boyut katarak oluşturuyor. Bir çok medyumu bir arada kullanarak farklı seriler üreten ressam, 1980’li yılların başında Dada’dan etkilenerek, kolajla sanat hayatına adım atmış, eserlerinin bütününe hâkim olan ayna ile çalışmaya 1990’lı yıllarda başlamıştır. Başka bir deyişle sanatçının 30 yıllık sanat üretiminde, ayna yardımcı obje ya da ana obje olarak her zaman yer almıştır.
 
İSİMSİZ, AUTOS SERİSİDil ve temsil krizinin konusu olan çıkmaza Autos Serisi’nde bir yanıt bulmak mümkün. Doğan’ın bu serisindeki tablolarında doğaya ait olanın insansı sınırlardan taştığını görürüz. Doğan, onları yalnızca isimlerinden değil yerlerinden de ederek bunu yapıyor. Üzerlerine mıhlanmış isimleriyle tablolardaki bitki ve böceklerin haritalar üzerine yayılması buna işaret. Bu, kök salmanın sınır tanımazlığı!
SİZ BURADAYMIŞSINIZ GİBİ, AYNA SERİSİDoğa ve onun öznelerine ağırlık veren Autos sersisine ait “Adı Gül” çalışması ise İsmet Doğan, hazır nesne olarak yeniden üretim tekniklerini yorumluyor. Autos serisini Doğan, “Karşılaştığım, maruz kaldığım şeyi yeni bir bağlamda ele alıyorum, müdahale ediyor ve temellük edileni kendime mal ederek yeni bir bağlama oturtuyorum” sözleriyle tarif ediyor.
ADI GÜLLER, AUTOS SERİSİDoğa ve onun öznelerine ağırlık veren Autos sersisine ait “Adı Güller” çalışması ise İsmet Doğan, hazır nesne olarak yeniden üretim tekniklerini yorumluyor. Autos serisi hakkında Doğan, “Karşılaştığım, maruz kaldığım şeyi yeni bir bağlamda ele alıyorum, müdahale ediyor ve temellük edileni kendime mal ederek yeni bir bağlama oturtuyorum” sözleriyle tarif ediyor.
İSMET DOĞAN HAKKINDA1992 - 2012 yılları arasında ortaya koyduğu Sinematografi, Ayna, Autos serilerinden bir seçkiyi TEPTA Aydınlatma mağazasında satışa sunan İsmet Doğan, 1957’de Adıyaman’da doğdu. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nden 1983 yılında mezun oldu. Ardından, Fransız Hükümeti bursuyla Paris’e giderek; burada iki yıl kaldı. 1990’larda Türkiye’ye dönerek İstanbul’a yerleşti ve çalışmalarına burada devam ediyor.Devamını oku >>
Nispetiye Mh. Aytar Cd. 24, Kat: 1-2-3, 1.Levent, İstanbul 34340 Türkiye
+90 212 279 2903 - info@tepta.com

Tepta Aydınlatma Pinterest Tepta Aydınlatma Pinterest Tepta Aydınlatma Pinterest Tepta Aydınlatma Linkedin

TEPTA Aydınlatma Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi
MERSİS: 0839005035800012


Üyelik bilgilerinizi güncellemek için lütfen buraya tıklayınız.