Tepta Bulletin
IŞIKLA YAPILAN DENEYLER
İtalya’nın en eski yerleşim bölgelerinden biri olan Bergamo tepelerinde, restore edilmiş bir değirmende kurulan Catellani&Smith, kurucusu ve sanat yönetmeni Enzo Catellani’nin etkisiyle 32 yıldır gölge ile ışık deneyleri yapıyor, sanat eseri denilebilecek aydınlatma armatürleri tasarlayarak üretiyor. Kalite, tasarım ve özgünlüğe önem veren bu ürünler, ışık hakkında bir duayen olarak kabul edilen Enzo’nun ünü ile birlikte tüm dünyaya yayılmış durumda. Altın ve gümüş gibi yüksek kaliteli malzemeleri bir araya tutku ile getiren markanın ekibi, tasarımcılardan, bu tasarımları el işçiliği ile şekillendiren ustalarla birlikte teknoloji uzmanlarından oluşmaktadır. Yerleştirildikleri mekanlarda birer sanat eseri etkisi yaratan Lederam, Gold Moon ve Petit Bijoux gibi serilerin yanı sıra kullanıcı talepleri doğrultusunda özel üretim armatürler de tasarlayan bu ekibin, prototip üretimine ve nihai ürün üretimine kadar yürüttükleri süreçleri bu videodan izleyebilirsiniz.
Tepta Bulletin
ENZO CATELLANI: AYDINLATMADA ÖNCÜ
Aydınlatma armatürleri satan bir mağaza işleten Enzo Catellani, 1989 yılında, müşterilerinin taleplerinden ve kullanım eğilimlerinden edindiği gözlemler ile kendi tasarımlarını yapmayı denedi ve Catellani&Smith’i kurdu. İlk ürününü Frankfurt Çevre Fuarı’nda sergileyen Catellani, gördüğü yoğun ilgi doğrultusunda kendini tamamen müşteri taleplerine göre özel olarak tasarlanmış ve ölçülendirilmiş terzi işi armatürler tasarlamaya ve üretmeye adadı. Müzeleri, kiliseleri ve etkinlikleri, hem yaratıcılığını gösterdiği hem de kendini ölçebileceği yerler olarak gören Catellani, doksanların başından beri orijinalliği ve çarpıcılığı seven ünlülerin de dikkatini çekti.

Devamını oku >>
Tepta Bulletin
DOĞAYLA BÜTÜNLEŞEN TASARIMLAR
Catellani&Smith’in doğal elementlerin büyüleyici güzelliğinden ilham alan dış mekan armatürleri, malzemeleri ve renkleri ile doğal dokunun içinde kayboluyor. Bu heykelsi tasarımlar ile bahçe düzenlemelerine sıra dışı bir estetik anlayışı katılıyor. Markanın ilk dış mekan serisi olan Medousê koleksiyonu, elle şekillendirilmiş dokulu cam küre formu ile dış mekanlarda ay ışığı etkisi yaratıyor. Bu seride yer alan More ürünü tamamen el işçiliği ile şekillendirilmiş formu ile küçük sulu ve taneli meyveleri andırmaktadır. Enzo Catellani ile Maurizio Quargnale birlikte tasarladıkları Sypha serisi, Syphasera, Syphasfera ve Syphaduepessi isimli üç farklı ürün içermekte…Sadece opal cam olarak tasarlanan Syphasera, dalında uzanan bir buğday tanesi gibi gözükürken; dokulu veya düz cam difüzörü ile Syphasfera küçük bir Ay hissi vermektedir. Küçük borazan çiçeklerini andıran Syphaduepessi ise, istenirse kıvrılabilen pirinç gövdesiyle kullanıcılara, doğayla bütünleşecek ve peyzaj içinde kaybolacak nitelikte, sınırsız kullanım özgürlüğü sunmaktadır.
Tepta Bulletin
CATELLANI&SMITH’İN ÖDÜLLÜ TASARIMLARI
2011 yılında Singapur Tiyatrosu’na yerleştirilen, asimetrik olarak üst üste konulmuş kendisi ışık kaynağı olan çemberlerden oluşan Sorry Giotto lambader, 2012 yılında Catellani&Smith’e Wall Paper Ödülü’nü kazandırdı. Yarattığı duyusal deneyim ile jüri tarafından farklı habitatlarda büyüyen, gelişen ve çoğalan buğday taneleri ile özdeşleştirilen Syphasera, aydınlatma sektörünün en prestijli ödüllerinden Darc Awards, Dış Mekan Dekoratif Aydınlatma kategorisinin 2018 yılı birincisi oldu. 2019 yılında ise, sade ve zarif tasarımı, kontrollü ve homojen ışığı ile benzersiz bir masa lambası olan Giulietta’nın geliştirilerek dış mekan kullanımına uygun, kablosuz ve şarj edilebilir hale getirilmesi sonucu ortaya çıkan taşınabilir Giulietta BE T Archiproducts Tasarım Ödülü’ne layık görüldü. Giulietta BE T ürününü bu videodan izleyebilirsiniz.
Tepta Bulletin
TEPTA’nın exclusive temsilcisi olduğu Catellani&Smith’in ürünlerini buradan inceleyebilirsiniz.

Catellani&Smith koleksiyonuna akıllı cihazınızdan hızlıca ulaşmak için aşağıdaki QR kodu okutabilirsiniz:
Tepta Bulletin
Catellani&Smith’in tasarımlarının 3D dosyalarına buradan ulaşabilirsiniz.
Tepta Bulletin
www.tepta.com

Nispetiye Mh. Aytar Cd. 24, Kat: 1-2-3, 1.Levent, İstanbul 34340 Türkiye
+90 212 279 2903 - info@tepta.com

Tepta Aydınlatma Pinterest Tepta Aydınlatma Pinterest Tepta Aydınlatma Pinterest Tepta Aydınlatma Linkedin

TEPTA Aydınlatma Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi
MERSİS: 0839005035800012


Üyelik bilgilerinizi güncellemek için lütfen buraya tıklayınız.