Değerli TEPTA dostları,
Mağazamız ve ofisimiz, Pazartesi – Cumartesi günleri 09:00-18:00 saatleri arasında hizmet vermek üzere yeniden sizlerle
Bu süreçte hepimiz için öncelikli olan sağlık ve hijyen bakımından aldığımız önlemleri sizlerle paylaşmak isteriz:

- Binamız, Mart ayından bu yana yüksek hijyen standartlarında düzenli olarak temizlenmektedir.
- Binamıza tüm girişler esnasında, misafirlerimiz de dahil olmak üzere ateş ölçümü yapılmaktadır.
- Maskesiz misafirlerimiz binaya alınmayacaklar; güvenlik masasından maske talep edebilirsiniz.
- Zorunlu haller dışında asansörlerin kullanımını tavsiye etmiyoruz; kullanmanız halinde lütfen tekil kullanımları tercih ediniz.
- Bu süreçte ekibimizin, iş harici özel misafirlerinin binamıza kabul edilmediğini, giriş çıkışların minimize edilmek üzere tüm duyarlılığın gösterildiğini belirtmek isteriz.
- Bizi ziyaret eden misafirlerimize maalasef düzenli ikram gerçekleştirilemeyecektir; ihtiyaçlarınızı belirtmeniz üzere elbette sizleri en iyi biçimde ağırlayacağımıza emin olunuz.
- Mağaza ziyaretiniz sırasında her noktadan sterilizatörlere ulaşabilir; ellerinizi dilediğiniz sıklıkta dezenfekte edebilirsiniz.
- Toplantı odalarımızda, karşılıklı değil; çapraz oturma düzeni ile çalışma kararı aldık.
- Mağaza katlarımızda yoğunluk yaşanması halinde, sizlerin sağlığı bakımından giriş çıkışlarda beklemenizi isteyebiliriz.
- Müşterilerimizin evlerine veya işyerlerine montaja giden teknik arkadaşlarımız bone, maske, siperlik, eldiven ve dezenfektan kullanacaktır. Bu şekilde donanımlı olmayan personelimizi evlerinize kabul etmeyiniz. Personelimizi siz de bu şekilde karşılarsanız seviniriz.
- Maskelerinizi ve eldivenlerinizi 4 saat kullanıldıktan sonra naylon poşet içinde çöpe atmanızı önemle rica ederiz.
- Ekibimiz, işe gelirken toplu taşıma kullanımını minimuma indirmiştir; bilgilerinize sunarız.
KEŞFET
TEPTA’nın Aydınlatma Konferansları, 23 Haziran Salı günü, Emre Güneş'i ağırladı

UNESCO Dünya Işık Günü kutlamaları çerçevesinde TEPTA tarafından Mayıs ayında başlatılan online aydınlatma tasarımı seminerleri devam ediyor. 23 Haziran Salı günü, saat 16:00’da Emre Güneş, TEPTA Aydınlatma’nın konuğu oldu.

Uluslararası Işık Günü, ışık hakkında toplumsal farkındalık yaratılması ve sürekli olarak takdir edilmesi amacı ile 1960 yılından bu yana UNESCO tarafından 16 Mayıs tarihinde kutlanan bir gün. Fizikçi ve mühendis Thedore Maiman’ın lazer ışığını icat ettiği günden ilham alan bu etkinlik, ışığın bilim, kültür, sanat, tasarım, mimarlık, eğitim, sürdürülebilir kalkınma, tıp, iletişim ve çeşitli alanlarda oynadığı rol için yıllık odak noktası sağlayan küresel bir girişimdir.

Doğal ve yapay ışığın hayatlarımızdaki rolü vazgeçilmezdir. Fiziki çevremiz olan yapılarda, kentlerde ve kırsal alanda ışık özel olarak planlanan bir tasarım unsurudur. Mimarlık, mekan tasarımı, peyzaj tasarımı gibi temel alanlara hizmet veren aydınlatma tasarımcıları, ışığın kullanım alanına göre en verimli ve en çarpıcı bir biçimde kullanımı için hizmet sağlayan tasarımcılardır.

TEPTA tarafından Zoom platformu üzerinden Mayıs ayından itibaren online olarak düzenlenen Aydınlatma Tasarımı konferansları, ZKLD Studio kurucusu ve aydınlatma tasarımı alanında öncü isimler arasında yer alan Zeki Kadirbeyoğlu ile başladı. Seminerler Planlux’un kurucusu ve aydınlatma tasarımcısı Korhan Şişman,  OnOff kurucusu Ali Berkman ve NA LightStyle Aydınlatma Tasarım Ofisi kurucusu ve Aydınlatma Türk Milli Komitesi’nde yönetim kurulu üyesi olarak görev alan Nergiz Arifoğlu ile devam etti.

Görülen ilgi üzerine devam edilen seminerlerin yeni konuğu, 23 Haziran, Salı günü saat: 16:00’da, Emre Güneş oldu. Güneş seminerde; “Aydınlatma hakkında nasıl konuştuğumuzu değiştirmenin zamanı gelmedi mi?” sorusunun cevaplarını aradı.

Aydınlatma sektöründeki çoğu kişinin üzerinde anlaşacağı yegâne problemin; ışığın / aydınlatmanın hayatımızdaki öneminin birçok insan tarafından anlaşılmaması olduğunu vurgulayan Güneş, “İster profesyonel ister son kullanıcı olsun, bir çok insan için ışık bir şekilde ‘hep orada’ olan ve önemsenmeyen bir kavram. Her gün, kendimizi başka bir kişiye neden ışığı önemsenmesi gerektiğini anlatırken buluyoruz. Bu noktada kişileri eğitmek zaten işimizin bir parçası diyebilirsiniz. Benim için ise soru bunu kolektif bir şekilde yapabilir miyiz? Eğer mümkün ise, ne değişmeli?” dedi.

Sektörde bilinç dışı kolektif bir çaba olduğunu ve pazarlama alanında ışığa yeni anlamlar yüklenerek, satış için yeni argümanlar yaratıldığını belirten Güneş; “Son kullanıcıyı ikna için yeni sebepler bulmak için uğraşıyorlar. Bu çabalar, çoğu zaman ışığın neler yapabileceğine dair sloganlara dönüşüyor. Satışı tamamlamak için sektörün tanımladığı hep bir ek değer var. Maalesef bu da çok hızlı bir şekilde tüm aydınlatma profesyonelleri de dahil, herkes için norma dönüşüyor. İşte bu çaba ve mesajlar, biriktikçe, gerçeklerden uzak ve problemli bir ‘ışık / aydınlatma’ algısına dönüşüyor. Sonunda ışığın, enerji verimliliği ve şeylerin interneti ile eşleştirildiği bir dünyaya uyanıyoruz. Peki bedeli ne?” şeklinde konuştu.

Richard Kelly’nin kendisini mimari aydınlatma tasarımcısı olarak tanımlamasının üzerinden 70 yıldan fazla bir süre geçtiğini hatırlatan Güneş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Meslek her geçen gün büyüyor ve gelişiyor. Peki hızı yeterli mi? Bu konuda bireysel olarak biz bir şey yapabilir miyiz? Ben,aydınlatma profesyonelleri olarak, ışık / aydınlatma hakkında nasıl konuştuğumuza bakmak ve aydınlatma tasarımı hakkında daha geniş bir farkındalık uyandırmak için neleri değiştirebileceğimizi sorgulamak istiyorum. Işık hakkında konuşma şeklimizi değiştirerek, mesleğin algısını değiştirebilir miyiz? Kenneth Wapnick’in dediği gibi ‘Mucizeler algıdaki bir değişimdir.’ Peki, değişim için biz neler yapabiliriz?”

1991 yılındaki kuruluşundan bu yana global aydınlatma üreticilerinin tasarım ve işlev bakımından öncü ürünlerini Türkiye ve yurt dışındaki projelerde temsil eden TEPTA Aydınlatma, sunduğu ürünler ile aydınlatma tasarımcılarının projeleri için etkin bir çözüm ortağı olarak rol alıyor. Bu işbirliğini kutlamak amacı ile ülkemizdeki öncü aydınlatma tasarımcıları ile bir söyleşi dizisini hayata geçiren TEPTA, bu etkinliği ile ışık ve aydınlatma alanında farkındalık sağlamak, aydınlatma tasarımı uzmanlık alanını tanıtmayı hedefliyor.

Dış mekanlar, cepheler, peyzaj tasarımı, iç mekanlar, ofisler, konutlar, kamusal alanlar, sağlık kuruluşları, eğitim kuruluşları, tarihi yapılar, sanat eserleri ve mekanları, yollar, üretim tesisleri gibi sıralanabilecek pek çok farklı yapıda ve mekanda farklı aydınlatma gereksinimleri vardır ve aydınlatma sektöründe her bir amaca uygun özelliklerde ve verimlilikte ürünler yer almaktadır. Teknik bir konu olan aydınlatma alanında doğru armatürlerin gerektiği kadar kullanımı, doğru ışık özeliklerinin belirlenerek uygulanması gibi faktörlerin yanında tasarıma göre kullanım alanında üstün seviyede vurgu noktaları da aydınlatma tasarımı ile sağlanabiliyor. Tüm bunlar ve daha fazlası, TEPTA Aydınlatma’nın online konferansları boyunca kendine tartışma zemini yaratarak; gerek tasarımcılar gerekse son kullanıcılar arasında ışık ve aydınlatma konusunda farkındalık sağlıyor.

Emre Güneş Hakkında

Aydınlatma Tasarımı Avukatı. Endüstri mühendisi kökenine rağmen aydınlatma tasarımı ile yatıp kalkıyor. Bazı tesadüfler sonucu, 2005 yılında o zamanki ilk ve tek mimari aydınlatma tasarımı dergisinin yayınlanma sürecinde yer aldı. O zamandan beri sürekli olarak aydınlatma tasarımı ile ilgili okudu, yazdı, çizdi, gezdi, gördü, araştırdı ve etkinlikler düzenledi.

PLD (Professional Lighting Design) Türkiye dergisi genel yayın yönetmenliği görevini 2006 yılından beri yürütüyor. 2007 yılından kapandığı 2014 yılına kadar PLDA (Professional Lighting Designers’ Association) derneği Türkiye temsilciliğini yürüttü. Bu süreçte içlerinde konferans, workshop, guerilla lighting, light walk vb. etkinlikleri barındıran 20’den fazla projeye imza attı.

Türkiye’de aydınlatma tasarımı alanında gerçekleşen bir çok ilkte inisiyatifi bulunuyor. 2005 yılındaki 0 bağımsız aydınlatma tasarımı ofisinden bugün 10-12 farklı ofise dönüşen aydınlatma tasarımı pazarındaki değişime ön ayak oldu.

2011 yılından beri, ışık kirliliği ile ilgili kamuoyundaki bilinç seviyesini arttırmaya yönelik çalışıyor. “The city dark” belgeselinin büyük şehirlerde (Istanbul, Ankara, İzmir) gösteriminden, farklı etkinlik ve üniversitelerde konuşmaya kadar değişen yelpazedeki bu çabalar, bir çok farklı kurum ve kuruluşun konu ile ilgili ortak bir platformda buluşmasının yolunu açtı.

2014 yılı başında ticarete atılarak Ağustos Teknoloji’yi kurdu. Inovatif aydınlatma teknolojilerini Türkiye pazarı ile tanıştırıyor. 2018 Mayıs ayından beri ise LIGMAN markasının dünya çapında iş geliştirme direktörü görevini üstlendi. Hem ulusal hem de uluslararası bir çok etkinlikte moderatör ve konuşmacı olarak yer aldı.

Geçmiş konuşmalarının listesi: http://bit.ly/emregunes-talks

PROJELER
 • Dini Yapılar
 • Eğitim Yapıları
 • Endüstriyel Yapılar
 • Geçici Mekanlar
 • Kamu Yapıları
 • Kentsel Aydınlatma
 • Konutlar
 • Kültürel Yapılar
 • Ofisler
 • Oteller
 • Park ve Bahçeler
 • Perakende ve Avm
 • Sağlık Yapıları
 • Sanat Eserleri
 • Sanat Mekanları
 • Ulaşım Yapıları
 • Yeme-İçme ve Eğlence Mekanları
 • BİZE ULAŞIN
  Bizi Takip Edin
  BAŞA DÖN arrow TEPTA LIGHTING 2018
  All Rights Reserved