Değerli TEPTA dostları,
Mağazamız ve ofisimiz, Pazartesi – Cumartesi günleri 09:00-18:00 saatleri arasında hizmet vermek üzere yeniden sizlerle
Bu süreçte hepimiz için öncelikli olan sağlık ve hijyen bakımından aldığımız önlemleri sizlerle paylaşmak isteriz:

- Binamız, Mart ayından bu yana yüksek hijyen standartlarında düzenli olarak temizlenmektedir.
- Binamıza tüm girişler esnasında, misafirlerimiz de dahil olmak üzere ateş ölçümü yapılmaktadır.
- Maskesiz misafirlerimiz binaya alınmayacaklar; güvenlik masasından maske talep edebilirsiniz.
- Zorunlu haller dışında asansörlerin kullanımını tavsiye etmiyoruz; kullanmanız halinde lütfen tekil kullanımları tercih ediniz.
- Bu süreçte ekibimizin, iş harici özel misafirlerinin binamıza kabul edilmediğini, giriş çıkışların minimize edilmek üzere tüm duyarlılığın gösterildiğini belirtmek isteriz.
- Bizi ziyaret eden misafirlerimize maalasef düzenli ikram gerçekleştirilemeyecektir; ihtiyaçlarınızı belirtmeniz üzere elbette sizleri en iyi biçimde ağırlayacağımıza emin olunuz.
- Mağaza ziyaretiniz sırasında her noktadan sterilizatörlere ulaşabilir; ellerinizi dilediğiniz sıklıkta dezenfekte edebilirsiniz.
- Toplantı odalarımızda, karşılıklı değil; çapraz oturma düzeni ile çalışma kararı aldık.
- Mağaza katlarımızda yoğunluk yaşanması halinde, sizlerin sağlığı bakımından giriş çıkışlarda beklemenizi isteyebiliriz.
- Müşterilerimizin evlerine veya işyerlerine montaja giden teknik arkadaşlarımız bone, maske, siperlik, eldiven ve dezenfektan kullanacaktır. Bu şekilde donanımlı olmayan personelimizi evlerinize kabul etmeyiniz. Personelimizi siz de bu şekilde karşılarsanız seviniriz.
- Maskelerinizi ve eldivenlerinizi 4 saat kullanıldıktan sonra naylon poşet içinde çöpe atmanızı önemle rica ederiz.
- Ekibimiz, işe gelirken toplu taşıma kullanımını minimuma indirmiştir; bilgilerinize sunarız.
KEŞFET
Yapraklarda Troya Efsanesi sergisi açıldı
Çalışmalarını Assos’ta sürdüren çini sanatçısı Hülya Kalaycı Unutur’un “Yapraklarda Troya Efsanesi” isimli sergisi İstanbul’da ilk kez TEPTA Aydınlatma’da açıldı. 
 
TEPTA Aydınlatma ilk kez bir sanatçının sergisine ev sahipliği yapıyor. 15 Ocak 2020 tarihinde özel bir davet ile açılan çini sanatçısı Hülya Kalaycı Unutur’un sergisi, Truva Efsanesi’ni konu edinen 49 minyatürden oluşuyor.  
 
1996 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi MSGSÜ, Geleneksel Türk El Sanatları Bölümü’nden mezun olduktan sonra İstanbul’da kendi atölyesinde çalışmalara devam eden ve bu yıllarda tezhip sanatına eğilen sanatçı Hülya Kalaycı Unutur, 2009 yılından bu yana çalışmalarını Truva’ya 60 km uzaklıkta yer alan Assos antik kentindeki atölyesinde yürütüyor.
 
Sergi açılışında, seride çini tekniğinin kullanıldığını söyleyen Hülya Kalaycı Unutur: “Troya’nın anlatıcısı olan ünlü tarihçi Homeros’tan başlayarak Troya’yı simgeleyen motifleri yapraklara işledim. Troya’nın kuruluşu, o dönemki tanrı ve tanrıçaları, savaş sahnelerini ve Troya kazılarında bulunan bazı objeleri kendi motiflerimle, güncel bir şekilde yorumluyorum. Diğer yandan dini ve mitolojik konular üzerine çalışıyorum. Troya sadece bunlardan bir tanesi” dedi. 
 
Sanatçının Troya efsanesini, Difenbahya yapraklarının üzerine çini sanatıyla uyguladığı serginin açılışına,  CBA Mimarlık Kurucusu Cafer Bozkurt, Deprem Uzmanı ve Yüksek Mimar Yoshinori Moriwaki, Maya Architecture Kurucusu Bilen Güneş gibi isimler katılırken; sergiden önce düzenlenen basın turuna gösterilen ilgi Unutur’u ve TEPTA yetkililerini mutlu etti. 
 
Sanatçının eserleri  Pazartesi-Cuma 09:00 - 19:00 ve Cumartesi 09:00 - 18:00 saatleri arasında TEPTA mağazasında -4. kattaki galeri alanında ziyaret edilebiliyor.  
 
Çalışmalarını sürdürdüğü pek çok farklı alanda ister mimari ister dekoratif olsun, doğru aydınlatmanın önemine dikkat çeken ve bu konuda bilinçlendirici çalışmaların yanında sanatçılara, galerilere ve sanat kurumlarına destek sağlayan TEPTA aydınlatma, bu sergi ile ilk kez kapılarını uzun süreli bir sergiye açmış oldu.
 
Bu işbirliği ile doğru eser aydınlatması alanındaki özellikli ürünlerini kendi bünyesinde izleyici ile buluşturacak olan TEPTA, bir yandan da daha önce sadece çok kısa sürelerle Çanakkale Güzel Sanatlar Galerisi’nde ve Troya Müzesi’nde sergilenen bu eşsiz eserleri İstanbulluların ilgisine sunmayı ve böylece sanatçıya destek sağlamayı hedefliyor.
 
 
Minyatür hakkında:
 
Sanatçı, çalışmalarını Difenbahya yaprağının üzerine minyatürler olarak işliyor. Difenbahya bitkisinin zehirli yaprakları toplandıktan sonra kitaplar arasında en az 18 ay süresince kurutulup daha sonra altın ile bezeme olarak da bilinen tezhip tekniği uygulanarak, sanatçının elinde dikkatlice işleniyor.
 
Geleneksel sanatın en güzel örneklerinden biri olan minyatür sanatı Uygur Türkleri’nden ve Selçuklular’dan Osmanlı dönemine taşınmış bir kültürel miras. Minyatür kelimesi her ne kadar küçük resim anlamına gelen minör kelimesi ile özdeşleşse de, ilk örneklerine Antik Mısır’da rastlanan bu el sanatı, el yazmalarının bölüm başlarında metnin ilk harfinin etrafına kızıl- turuncu renklerdeki minimum ile yapılan miniatura isimli tezhipten gelmektedir. Bu kırmızı mürekkep, kurşun tozundan elde edilen kırmızı sülüğendir. “Sülüğen ile boyanmış” anlamına gelen bu minyatür resimler, İslam sanatında tasvir ismini alırken, sanatçılarına da musavvir veya nakkaş denmiştir. 
 
Çoğunlukla gerçekleşen olayları belgelemek veya yazılı eserlerde metni açıklamak amacı ile suluboya tekniğinde canlı renklerin yanında, altın ve gümüş yaldız ile resmedilen minyatürler ışık-gölge oyunlarına yer vermeyen, derinliksiz, iki boyutlu eserlerdir, parşömen ve fildişinin yanında, papirüs ve yapraklar gibi yüzeylere de resmedilirler.
 
PROJELER
 • Dini Yapılar
 • Eğitim Yapıları
 • Endüstriyel Yapılar
 • Geçici Mekanlar
 • Kamu Yapıları
 • Kentsel Aydınlatma
 • Konutlar
 • Kültürel Yapılar
 • Ofisler
 • Oteller
 • Park ve Bahçeler
 • Perakende ve Avm
 • Sağlık Yapıları
 • Sanat Eserleri
 • Sanat Mekanları
 • Ulaşım Yapıları
 • Yeme-İçme ve Eğlence Mekanları
 • BİZE ULAŞIN
  Bizi Takip Edin
  BAŞA DÖN arrow TEPTA LIGHTING 2018
  All Rights Reserved